ARTMANIA – Chęć patrzenia | pokaz wideo-artu w poznańskich uczelniach | 2006

miejsca: Wydział Nauk Społecznych, Collegium Novum i Collegium Hipolita Cegielskiego – UAM, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego

artyści: Michał Brzeziński, Gniewko Falana, Marek Glinkowski, Łukasz Gronowski, Grupa Bergamot, Grupa NU.DA, Grupa Złodzieje czasu, Justyna Ptak,

współpraca: Galerii ProjektO.R

kuratorka: Agata Fedeńczuk

 

Sztuki nie możesz nie rozumieć. Na sztukę może patrzyć każdy, na swój własny niepowtarzalny sposób. Należy ja odbierać poprzez siebie i czerpać z niej to, co dla każdego z nas jest cenne. Ważna jest chęć patrzenia!

W dniach 27 lutego – 2 marca 2006 na terenie wyższych szkół Poznania  miała miejsce akcja „Chęć patrzenia”. Były to pokazy sztuki wideo przygotowane przy udziale poznańskich galerii: Galerii ProjektO.R. oraz Galerii ON. Pokaz odbywał się ramach projektu Armatnia, którego kuratorką jest Agata Fedeńczak. Jego celem jest promocja sztuki i edukacja artystyczna. „Chęć patrzenia” jest akcją skierowaną przede wszystkim do studentów. Ma ona na celu wytworzyć ”chęć patrzenia”, chęć kontaktu ze sztuką. Jak sądzimy „ruchomy obraz” może w dużo większym stopniu dotrzeć do młodego pokolenia niż inne formy wyrazu artystycznego.

Filmy wybrane zostały przez zaproszonych do udziału w projekcie kuratorów Galerii ProjektO.R. Hannę Kuśmirek i Romana Bromboszcza.

  1. Marek Glinkowski, Galeria 2004/05
  2. Michał Brzeziński, Handworks 2004
  3. Grupa NU.DA, Shipyard Stills 2005
  4. Justyna Ptak, Z życia wzięte 2005
  5. Gniewko Falana, Melody 2005
  6. Grupa Bergamot, z cyklu Organic life 2000
  7. Grupa Złodzieje czasu, Wszystko jest towarem do wyczerpania zapasów minus 50% 2005
  8. Łukasz Gronowski, Brawo, z cyklu proste historie 2003/04

„Ze względu na nietypowe miejsce i sposób prezentacji filmów wybraliśmy prace, które przybliżą widzom różnorodne sposoby wykorzystania medium wideo. Chcieliśmy, aby przypadkowo przez nas „zaczepione” osoby zostały zainteresowane nie tylko formą estetyczną, ale też poruszaną tematyką” – mówią kuratorzy.

Organizatorom zależy na tym, aby jak najwięcej osób mogło się zetknąć z pokazem, dlatego tez projekcje będą miały miejsce w głównych holach, a nie w zamkniętych, specjalnie do tego wydzielonych pomieszczeniach.